Loading

Jak szyć cekiny?

Cekiny są piękne. Cekiny są modne.

Ale jak zacząć szyć cekiny? Mój blog o szyciu jeszcze tego tematu nie poruszał.

W ofercie wielu sklepów jest modna tkanina z cekinami. W różnych kolorach i wzorach. Na kilka cech tych materiałów należy zwrócić uwagę i dobrać do swoich potrzeb:

Materiał bazowy: może to być tkanina, dzianina, nieelastyczny tiul lub elastyczna siatka

Cekiny: są różnej wielkości i grubości, mogą być również naszyte koraliki o różnym kształcie lub perełki

Chociaż kreacje z takich materiałów są spektakularne, to jednak szycie materiału z cekinami nie jest łatwe. Przekonałam się o tym już dwa razy. Pierwszy raz kilka lat temu, kiedy to przy wypruwaniu cekinów jeden wystrzelił mi prosto w oko. Na szczęście obyło się bez pomocy lekarskiej. Upłynęło trochę czasu, niemiłe wrażenia poszły w zapomnienie i znów zakochałam się w cekinach. Zaprojektowałam sobie cekiny w wersji codziennej: praktyczną bluzę, która jednocześnie będzie piękna i niecodzienna. Czyli taki casual glam.

Krojenie

Kroiłam nożycami krawieckimi, przecinając plastikowe cekiny na liniach kroju. Z pewnością nożyce tępią się bardziej niż przy zwykłej tkaninie.

Materiały

Materiał kupiłam w sklepie textilmar.pl. To cekiny i haft na elastycznej czarnej siatce. Zużyłam 1,2m materiału. Pod siatkę włożyłam drugą warstwę materiału – czarną dzianinę pętelkową, popularnie zwaną dresówką. Spodnią warstwę zastosowałam z dwóch powodów: aby bluza nie prześwitywała i aby cekiny nie drapały ciała. Ściągacze są z dzianiny prążkowanej. Nici poliestrowe.

Wykrój

Wykrój materiału z cekinami powinien być prosty. Po pierwsze sama tkanina jest bardzo bogata, a po drugie szycie małych i skomplikowanych elementów z cekinów byłoby bardzo trudne i moim zdaniem nieprzyjemne. Wykrój na moją bluzę przygotowałam sama. Jest to prosty krój kimonowy, który wykorzystywałam już wiele razy. Rękawy odcięte, ale tylko w spodniej warstwie, dresówce. Cekinów nie decydowałam się ciąć na rękawie, to ułatwienie, bo jest jeden szew mniej. Podkrój szyi, dół i rękawy wykończone ściągaczem. Dwie kieszenie wpuszczane z szeroką patką.

Przygotowanie do szycia

Na wszystkich zapasach szwów cekiny odprułam. Było to dla mnie ważne, bo ostre cekiny na szwach niemiłosiernie drapią (podkrój dekoltu i ściągacz na dole). Prawidłową metodą jest przecinanie cekinów ostrymi nożyczkami i zdejmowanie ich z mocującej nitki. Dzięki temu kolejne cekiny nie odpruwają się dalej, dlatego też nie niszczy się wzór. Ja jednak przecinałam nitki. Stanowczo wolałam ryzyko zniszczenia tkaniny, a nie uszkodzenia oka. Kiedy doszłam do kieszeni powiedziałam sobie, koniec, więcej nie pruję. Niech się dzieje co chce, idę na żywioł, szyję po tych cekinach i zobaczymy co się stanie.

Szycie

Stało się oczywiście to co przewidywałam. Złamałam dużo igieł. Łącznie 6. Na overlocku 5, na stebnówce 1. Dwie pierwsze na overlocku od razu w ciągu kilku sekund szyjąc próbkę i sprawdzając czy aby na pewno trzeba te cekiny odpruwać na szwie…hmmmm. Trzeba! Ostatecznie po dwóch kolejnych złamanych igłach przesiadłam się do stebnówki. Stebnówka łatwiej zniosła cekiny. To nie jest też kwestia maszyny domowej, która może nie radzić sobie z trudnym materiałem. Szyłam na maszynach przemysłowych.

Szycie kieszeni, choć najbardziej się ich obawiałam, poszło bardzo dobrze. Wygląda na to, że szycie cekinów przez kilka warstw miękkiej tkaniny lub dzianiny jest łatwiejsze dlatego sprawia mniej problemów. Nie złamałam przy tym żadnej igły! Na koniec cekiny przy szwach, gdzie odpruwałam i przecinałam nitki mocujące, przyszyłam ponownie, aby nie odpruwały się dalej.

Teraz już wiem

Niespodzianka: materiał z cekinami jest ciężki, dlatego bluza jest bardzo ciężka!

Uszycie bluzy jest łatwe i szybkie, ale materiał z cekinami bardzo spowalnia i utrudnia pracę. A efekty są takie jak widać. Myślę, że warto poświęcić więcej czasu i uzyskać efekt bling!

Na koniec przyjrzałam się bluzce z cekinami kupionej kilka lat temu w sieciówce. W szyciu przemysłowym nie odpruwa się cekinów na szwach. Szwy lecą po cekinach i w szwach obszytych overlockiem sterczą ostre pocięte fragmenty plastiku z cekinów…..

Kilka porad na temat szycia cekinów można znaleźć również na stronie Burda, a tutaj tutorial jak uszyć berecik z cekinów.