Loading

Instagram bez tajemnic

Instagram: proporcje i rozdzielczość zdjęć i wideo

Instagrama nikomu nie trzeba przedstawiać. Instagram to portal społecznościowy i aplikacja pozwalające użytkownikom dzielić się zdjęciami i plikami wideo

Liczba użytkowników Instagrama ciągle rośnie. Jest to ulubiony portal społecznościowy wśród osób urodzonych na przełomie tysiąclecia, czyli millenialsów.

Obecnie Instagram ma ponad 800 mln aktywnych użytkowników. Obecnie, dzień w dzień udostępniają ponad 95 milionów zdjęć.

Niestety spośród tych wszystkich użytkowników tylko niewielki procent dokładnie wie, co należy zrobić, aby zdjęcia i wideo udostępnione na portalu wyglądały jak najlepiej.

Dla sporej części nie ma to po prostu znaczenia, ponieważ do robienia zdjęć, ich obróbki i dzielenia się tymi zdjęciami w mediach używają swoich urządzeń przenośnych, czyli telefonów i tabletów.

Gdy do dzielenia się zdjęciem używamy urządzenia przenośnego, to nie wiemy w jakim formacie i w jakiej rozdzielczości robione jest zdjęcie i co się z nim dzieje, kiedy jest przekazywane na portal. Cały proces odbywa się automatycznie, całkowicie bez kontroli i ingerencji użytkownika.

Jest jednak grupa użytkowników, którzy bardziej serio podchodzą do współdzielenia zdjęć i chcą mieć pełną kontrolę nad procesem obróbki i publikacji.

Należy wiedzieć, że gdy obróbkę zdjęć pozostawiamy telefonowi i portalowi Instagram, pozwalamy na bardzo agresywną kompresję, przez co nasze zdjęcia mogą mieć mniej szczegółów, nieco słabsze kolory i po prostu będą wyglądać gorzej.

…publikowanie zdjęć, tak jak zapisał je aparat fotograficzny nie ma większego sensu

Gdy dokładnie wiemy, co należy zrobić i jak przygotować zdjęcie i wideo możemy wtedy zapewnić naszym udostępnionym materiałom jak najwyższą jakość.

Instagram – proporcje zdjęć

Pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę są proporcje zdjęcia.

Na początku istnienia Instagrama pierwsze zdjęcia publikowane na tym portalu społecznościowym były kwadratowe czyli proporcja zdjęć wynosiła 1:1.

Jednak nie wszystkim podobało się to ograniczenie i z biegiem czasu Instagram zezwolił na umieszczanie na portalu zdjęć o innych proporcjach. Pozwolono na umieszczanie zdjęć poziomych w formacie 16:9 oraz zdjęć pionowych w formacie 4:5.

Wspomnianych proporcji musimy być świadomi już na etapie wykonywania zdjęcia.

Należy się zdecydować, jakie będzie przeznaczenie zdjęcia, czy będziemy je umieszczać w pionie w poziomie, czy też zdecydujemy się na format kwadratowy.

Zdjęcie zrobione poziomo trudno będzie umieścić w formacie pionowym, ponieważ trzeba będzie wtedy przyciąć fotografowany obiekt. Odwrotnie, jeżeli mamy zdjęcie zrobione w pionie, bardzo trudno będzie je wyciąć, aby dało się je umieścić w poziomie.

Instagram – rozdzielczość zdjęć

Kolejnym aspektem obróbki zdjęcia jest jego rozdzielczość wyrażona w liczbie pikseli przypadającej na każdy z boków zdjęcia.

W miarę rozwoju portalu Instagram dozwolona rozdzielczość zdjęć rosła. W roku 2018 maksymalna szerokość zdjęcia umieszczonego na portalu wynosi 1080 pikseli. Wysokość zdjęcia to 1350 pikseli. Dociekliwi czytelnicy zauważą, że 1080 ma się tak do 1350, jak 4:5

Jest to maksymalna rozdzielczość w jakiej Instagram przechowuje pliki graficzne na swoich serwerach.

… algorytm redukcji rozdzielczości stosowany przez Instagram jest bardzo złej jakości …

Nawet jeżeli nasze zdjęcie ma znacznie wyższą rozdzielczość (nowoczesne aparaty DSLR osiągają nawet 7000×6000 pikseli) to i tak w momencie przekazania go na portal Instagram zdjęcie zostanie przeskalowane i skompresowane, tak aby nie przekraczało maksymalnej dozwolonej rozdzielczości. Zatem publikowanie zdjęć, tak jak zapisał je aparat fotograficzny nie ma większego sensu.

Dla użytkownika jest to o tyle istotne, że algorytm redukcji rozdzielczości stosowany przez Instagram jest bardzo agresywny. Skompresowane zdjęcia są złej jakości, ponieważ nadrzędnym celem algorytmu jest szybkość. Miliony użytkowników chcą, jak najszybciej zobaczyć swoje zdjęcia na portalu. Celem algorytmu jest również zredukowanie zdjęcia do najmniejszych możliwych rozmiarów, aby zajmowało mało miejsca. Przecież duże zdjęcia to dużo zajętego miejsca na serwerze i duże koszty przechowywania.

Ale jest na to rada! Jeżeli użytkownik poprawnie przygotuje zdjęcie, to wtedy proces automatycznego wycinania i kompresowania jest pomijany! Plik jest przekazywany na serwer bezpośrednio bez ingerencji szkodliwego algorytmu. W rezultacie otrzymujemy piękne zdjęcie przygotowanie dokładnie tak jak byśmy tego chcieli.

Z powyższych przykładów widać, że najwięcej informacji (najwięcej pikseli) mają zdjęcia pionowe, ale to naturalne, ponieważ Instagram zoptymalizowano do telefonów, czyli urządzeń najczęściej trzymanych w ręce pionowo.

Instagram – wideo

Dla plików wideo obowiązują dokładnie te same proporcje jednak ze względu na dużą objętość plików wideo dozwolona rozdzielczość jest znacznie mniejsza, bo maksymalna dozwolona szerokość wideo to zaledwie 640 pikseli.

Niektórzy mogą być zaskoczeni że w 21 wieku, kiedy to w kontekście telewizji mówi się o rozdzielczości 4K i UHD, a popularne telefony osiągają rozdzielczość ekranu sięgającą 2500×1600 pikseli, maksymalna rozdzielczość wideo w Instagramie to … 640 pikseli. Zapomnijcie o Full HD — wasz ulubiony Instagram przechowuje wideo w rozdzielczości, jaka dostępna była w latach 80tych na starych rosyjskich telewizorach marki Rubin.

Tutaj należy wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie istotnym dla jakości plików wideo. Chodzi o stopnień kompresji wyrażony najczęściej w parametrze zwanym bitrate. Pliki wideo przekazywane na Instagram powinny mieć bitrate nieprzekraczający 4 Mb/s.

Podobnie, jak w przypadku zdjęć, kluczową sprawą jest wielkość przekazywanego pliku wynikowego. Wszystkie powyższe ograniczenia wprowadzono po to, aby maksymalna wielkość 1-minutowego pliku wideo wynosiła około 24 MB.

Oczywiście dopuszczalna jest tutaj pewna tolerancja. Jeżeli plik wideo ma na przykład 25 MB, to wszystko będzie okay. Gdy jednak nasze 60-sekundowe wideo będzie mieć 40 MB, to wtedy podczas przekazywania Instagram agresywnie ten plik skompresuje i nasze wideo będzie wyglądać tragicznie.

Podobne ograniczenia dotyczą nowej funkcji w Instagramie zwanej Stories, jednak ze względu na to że Stories są publikowane jedynie na okres 24 godzin, a później „przepadają” to zwykle użytkownicy nie przywiązują wielkiej uwagi do jakości publikowanych tam materiałów. Nie warto więc poświęcać wysiłku i pracy na to, aby przygotować Stories w Adobe Premiere lub w innych profesjonalnych programach.

Podsumowanie

Zdjęcie / wideoProporcjaRozdzielczość
Zdjęcie kwadratowe1:11080 x 1080
Zdjęcie poziome16:91080 x 607
Zdjęcie pionowe4:51080 x 1350
Wideo kwadratowe1:1640 x 640
Wideo poziome16:9640 x 360
Wideo pionowe4:5640 x 800
  • Dla zdjęć kwadratowych czyli w formacie 1:1, maksymalna rozdzielczość wynosi 1080 x 1080 pikseli
  • Dla zdjęć w poziomie czyli w formacie 16:9, maksymalna rozdzielczość wynosi 1080 x 607 pikseli
  • Dla zdjęć pionowych czyli w formacie 4:5, maksymalna rozdzielczość wynosi 1080 x 1350 pikseli
  • Dla wideo kwadratowego, czyli w formacie 1:1, maksymalna rozdzielczość wynosi 640 x 640 pikseli
  • Dla wideo w poziomie czyli w formacie 16:9, maksymalna rozdzielczość wynosi 640 x 360 pikseli
  • Dla wideo pionowego, czyli w formacie 4:5, maksymalna rozdzielczość wynosi 640 x 800 pikseli
  • Dla wideo istotne jest również, aby bitrate nie przekraczał 2 Mb/s, a optymalny frame rate wynosił 30 klatek na sekundę

A oto przykład prawidłowo przygotowanego zdjęcia pionowego (portrait) — 1080 x 1350, oraz parametry wykonania zdjęcia.

Powyżej przedstawiłem absolutne podstawy. Pomimo tego, że o każdym parametrze można by się jeszcze długo rozpisywać, to mam nadzieję, że te informacje były pomocne i przydatne.

Dajcie znać w komentarzach, jakie macie pytania i co jeszcze chcielibyście się dowiedzieć o fotografii.